raty przez internet leasing przez internet

Stoisz przed dylematem — sprężyny bonellowe czy faliste? Pomożemy Ci podjąć decyzję!

Wybierając kanapę lub łóżko, zazwyczaj zwracasz uwagę na ich kształt, formę czy kolorystykę obicia. Warto pamiętać, że wygodę mebla zapewnia głównie materac, który jest w nim zastosowany. Wewnątrz mogą być użyte takie, które mają sprężyny bonellowe czy też faliste. Które okażą się najlepszym wyborem? Jakimi kryteriami się kierować przy podejmowaniu decyzji? Czytaj dalej, a poznasz ciekawostki związane z budową materacy! 

Sprężyny bonellowe czy faliste? Zanim poznasz odpowiedź...

Jednoznaczne określenie idealnego wariantu nie jest proste. Zanim podejmiesz decyzję co do wyboru materaca, musisz określić jego przeznaczenie. Istotne jest, gdzie ostatecznie wykorzystasz zakupiony materiał. Być może będzie to kanapa lub sofa w salonie, a może łóżko w sypialni. Sprężyny bonellowe czy faliste? Zanim wybierzesz, musisz się zastanowić, jaki cel i funkcję będzie spełniać siedzisko. 

Poznaj cechy obydwu — sprężyny bonellowe czy faliste?

Przed podjęciem decyzji zawsze warto poznać obie strony. Meble wypoczynkowe tworzone są na bazie dwóch typów sprężyn — bonellowych bądź falistych. Wersje typu bonell zazwyczaj znajdziemy w sofach czy tapczanach. Często też występują w fotelach. Z kolei warianty faliste często są konstrukcją mebli tapicerowanych. Stanowią warstwę podtrzymującą np. w ramach łóżek. By dokonać wyboru, musisz najpierw zapoznać się z obydwoma rodzajami. Sprężyny faliste mają prostą konstrukcję, wyglądają trochę jak długie sinusoidy. Połączone razem, tworzą zwartą siatkę. Podtrzymuje ona kształt zarówno samego siedziska, jak i oparcia. Z kolei sprężyny bonellowe wyglądają trochę jak klepsydra. Są ze sobą ściśle połączone drutem, również tworząc siatkę. Często są także zespolone z cienką warstwą pianki. Gdy nacisk podczas siadania jest większy, te zwiększają swój opór. 

Wersja do salonu — jaką wybrać?

Czas zastanowić się, który wariant okaże się lepszy — sprężyny bonellowe czy faliste. Jak wyżej wspominaliśmy, kluczowe jest przeznaczenie mebla. Gdy chodzi o rozkładaną sofę, na której oglądamy filmy czy przesiadujemy z przyjaciółmi, lepszym rozwiązaniem będą sprężyny faliste. Taki mebel może być okazjonalnie wykorzystywany również do spania, lecz nie docelowo. Tego typu konstrukcję najczęściej mają też fotele i zestawy wypoczynkowe. Wypełnienie ze sprężyn falistych pozwoli na komfortowy odpoczynek za dnia i w nocy. Pamiętaj jednak, że nie jest polecane systematycznie rozkładanie kanapy czy sofy z takim wypełnieniem. 

Meble tapicerowane, wyposażone jedynie w sprężyny faliste nie zapewnią wystarczającego komfortu do spania. Z tego powodu często są one łączone z pianką HR. Dobrym patentem jest też zastosowanie sprężyn, na których położona jest jeszcze warstwa gąbki. Na meblu z takim wyposażeniem rzadziej wystąpią wgniecenia i inne odkształcenia. Możesz zdecydować się np. na narożnik z funkcją spania, który ma siedziska na sprężynach falistych i piance HR.

Które są lepsze do spania? Sprężyny bonellowe czy faliste?

Jak wygląda sytuacja w przypadku kanapy lub sofy przeznaczonej do spania? Jeżeli masz zamiar korzystać z nich zarówno w dzień, jak i w nocy, wybierz sprężyny bonellowe. Mają one zdolność do rozkładania punktowego nacisku na całe siedzisko. Z tego względu sprawdzą się najbardziej na wersjach jednoosobowych. Kanapa nie zapadnie się nadmiernie, a sen będzie komfortowy. Większość osób twierdzi, że tego rodzaju wypełnienie jest porównywalne do wygody, jaką daje materac. Równomiernie rozłożony nacisk spowoduje, że całość nie odkształci się tak szybko, jak przy zastosowaniu innego rozwiązania. Nie powinny również pojawić się zagniecenia w najczęściej użytkowanych miejscach. Dzięki temu kanapa bądź sofa cały czas prezentuje się elegancko. Tego typu konstrukcję możesz spotkać w materacach bonellowych. Bazujące na takich sprężynach, zapewniają dużą sztywność i trwałość wkładu.