Do czego pasuje fotel uszak? Sprawdź, czy będzie współgrał z Twoim wnętrzem
Fotel uszak to ponadczasowy mebel, który od dawna bije rekordy popularności. To prawdziwy król wśród mebli wypoczynkowych. Chyba nie ma osoby, która choć raz nie natknęła się na ten model i nie zapragnęła mieć go u siebie.
Jego charakterystyczna forma sprawia, że trudno go pomylić z jakimkolwiek innym fotelem. Krótkie, smukłe nóżki, masywne i głębokie siedzisko, szerokie podłokietniki oraz wysokie, wyprofilowane oparcie to jego typowe cechy. Nic więc dziwnego, że zachwyca wyglądem i kusi wygodą. Zastanawiasz się, do czego pasuje fotel uszak? Tak naprawdę – niemal do każdego stylu wnętrzarskiego!
Fotel uszak – klasyka w najczystszej postaci
Fotel uszak to jeden z najpopularniejszych mebli na świecie. Nie da się ukryć, że jest synonimem klasyki designu. Jego konstrukcja ma długą historię. Prawdopodobnie pierwszy model powstał w Anglii w XVI wieku. Co ciekawe „uszy”, które obecnie uznawane są głównie za element dekoracyjny, pierwotnie miały także wymiar praktyczny. Ich zadaniem była ochrona osoby siedzącej w fotelu przed przeciągami. Z czasem uszaki zyskały popularność również w innych częściach świata – we Francji, krajach skandynawskich i w Ameryce. W ciągu wieków projektanci nieco złagodzili jego początkowy surowy styl wykończenia, zmieniając go w komfortowy mebel, przypominający designem królewski tron. Współcześnie uszaki przyjmują wiele form, choć bez trudu można odgadnąć, że wszystkie mają wspólnego przodka. Mogą różnić się kolorami, rozmiarami i wzorami. Przyjrzyjmy im się bliżej.
Fotel uszak – rodzaje
Klasyczny uszak to fotel z królewskim rozmachem. Mamy tu na myśli jego rozmiary. Aby dobrze się prezentować, potrzebuje dużych przestrzeni. Rosnący popyt na uszaki sprawił jednak, że producenci zdecydowali się wprowadzić pewne modyfikacje. Na rynku zaczęły pojawiać się też mniejsze modele. Idąc za ciosem, projektanci stworzyli kilka rodzajów uszaków. Do najpopularniejszych należą:
- Bujany fotel uszak – oprócz typowych dla klasycznego uszaka cech wzbogacono go o płozy. Bujany uszak to świetna propozycja dla każdego – dla osób starszych, młodszych czy rodziców chcących uśpić dziecko. Ten fotel dosłownie ukołysze Cię do snu.
- Fotel uszak z podnóżkiem – to wyższy poziom komfortu. Ułożysz na nim całe ciało od czubka głowy po pięty. Bądźmy ze sobą szczerzy – kto nie lubi wygodnie podeprzeć nóg i zrobić sobie małej drzemki w środku dnia?
- Fotel uszak dla dzieci – ten sam, a jednak mniejszy. Ten rodzaj uszaka został stworzony specjalnie na potrzeby najmłodszych. Zapewni im nie tylko wygodę, ale stanie się również prawdziwą ozdobą pokoju dziecięcego.
Czy fotel uszak jest wygodny?
Jeszcze pytasz? Jasne, że tak! Potwierdzi to każdy użytkownik uszaka. A Ty niedługo możesz stać się jego kolejnym fanem – wystarczy, że wybierzesz ten jeden jedyny w naszym sklepie. W zasadzie możesz ustawić po jednym fotelu w każdym pokoju. Nasza oferta Ci to ułatwi.
Co zapewnia komfort siedzenia w tym fotelu? Na pewno odpowiednio wyprofilowane oparcie i podłokietniki, na których oprzesz zmęczone ręce. Szerokie siedzisko również należy do jego atutów. Wygodnie zmieścisz się w nim zarówno Ty, jak i Twoje dziecko lub czworonożny przyjaciel.
Do czego pasuje fotel uszak?
Dotarliśmy do sedna. Uszaki mimo charakterystycznej formy łatwo dopasować do zastanego stylu wnętrza. Komponują się dobrze z oszczędnym w dodatkach stylem skandynawskim, pikowane uszaki świetnie wpasują się w klimat glamour, a i w rustykalnym wnętrzu znajdzie się miejsce dla starego, dobrego uszaka. Te fotele będą pasować też do nowoczesnych aranżacji. Wszystko zależy od koloru, wzoru i materiału obicia. Zamiast pytania – do czego pasuje fotel uszak, powinieneś raczej zapytać – jaki kolor fotela wybrać? Oczywiście, chętnie Ci doradzimy.
Uszak w wyrazistych barwach
To rozwiązanie dla odważnych. Wyobraź sobie fotel w kolorze soczystego oranżu, intensywnego amarantu a może krwistej czerwieni. Jak myślisz, gdzie sprawdzi się uszak o takim obiciu? Na pewno w pomieszczeniach urządzonych w neutralnych kolorach. Często warto przełamać monochromatyczną przestrzeń jakimś wyraźnym akcentem kolorystycznym. Może właśnie w postaci fotela. Można też próbować łączyć kolory na zasadzie kontrastu, np. żółty uszak będzie pasował do granatowych ścian. Bezpiecznym rozwiązaniem jest jednak łączenie wyrazistych barw z neutralnymi, np. beżami, szarościami, czernią czy bielą. Takie połączenia typowe są choćby dla stylu glamour. Często fotele w kolorze fioletu lub fuksji są dodatkami do opartych na bieli i czerni aranżacji. Decydując się na uszak o wyrazistym kolorze, zadbaj też o to, aby podłoga nie stanowiła dla niego konkurencji. Inaczej możesz wprowadzić do wnętrza chaos. Dobrze, jeśli podłogi nie będą miały rzucających się w oczy wzorów.
Uszak w chłodnym odcieniu
Tu sprawa jest prostsza. Zwykle łatwiej wkomponować do wnętrza fotel z niebieskim czy zielonym obiciem. Może być błękitny, granatowy, szaro-niebieski, szmaragdowy, pistacjowy czy w odcieniu butelkowej zieleni. Na pewno nie zdominuje wnętrza w taki sam sposób, co fotel o wyrazistej, intensywnej barwie. Chłodne odcienie idealnie komponują się z naturalnym kolorem drewna. Dobrze współgrają też z bielą, szarością czy czernią. W towarzystwie roślin i kolorowego, patchworkowego dywanu stworzą bardzo interesujący efekt aranżacyjny.
Uszak w neutralnym kolorze
W tym przypadku w zasadzie nic Cię nie ogranicza. Kolorowe zasłony w kwiaty? Tak, pasują. Poduszki w geometryczne wzory? Też. A dywan w jaskrawym odcieniu? Również. Niezależnie od tego, na jakie dekoracje zdecydowałeś się do tej pory – biały, szary czy beżowy uszak będzie pasował dosłownie wszędzie! Uszaki w neutralnych barwach dopełniają wnętrze, zamiast je dominować. Stanowią elegancki dodatek, który przykuwa uwagę, ale nie na tyle, aby odciągnąć wzrok od całości aranżacji. Co więcej, dodają przytulności. Aby fotel prezentował się ciekawiej, możesz postawić na pikowany model.
Nie wspomnieliśmy do tej pory o jeszcze jednej ważnej kwestii. Mianowicie o nóżkach (lub płozach w przypadku bujanych modeli). Zamawiając fotel oprócz koloru obicia, konieczny jest też wybór koloru nóżek. Zwykle jest tu kilka możliwości kolorystycznych – przeważnie biel, czerń i odcienie drewna. Załóżmy, że w salonie masz już białe meble. Jakie wtedy powinieneś wybrać nóżki? Odpowiedź brzmi: białe. Ten prosty zabieg sprawi, że meble z różnych kolekcji stworzą razem spójną aranżację.