raty przez internet leasing przez internet

Jak ustawić meble w małym pokoju gościnnym? Oto nasze rady!

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Z tego powodu każdy marzy o olśniewającym wnętrzu, takim jak z katalogu. Czasem jednak trudno to osiągnąć. Szczególnie jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Na efekt aranżacji w największym stopniu wpływa rozmieszczenie mebli. Zastanawiasz się, jak ustawić meble w małym pokoju dziennym, aby stworzyć jednocześnie piękną i wygodną przestrzeń? Chętnie Ci podpowiemy!

Meble w małym pokoju dziennym – jak je ustawić?

Pokój gościnny można urządzić na bardzo wiele sposobów. Niezależnie czy jesteś entuzjastą kochającego symetrię art déco, bijącego blaskiem glamour, surowego stylu industrialnego czy swojskiego, ciepłego stylu rustykalnego, to pokój dzienny, urządzony według zasad każdego z nich ma wiele punktów wspólnych.

Zadbaj o funkcjonalność

Pokój gościnny powinien być jednocześnie funkcjonalny i stylowy. Z pewnością musi znaleźć się w nim miejsce na podstawowe meble, czyli szafy, witryny, szafki i meble wypoczynkowe, np. sofy, fotele i pufy. Dobrze się składa – wszystkie znajdziesz w naszym sklepie. Bardzo istotne są również ławy, które dodają wnętrzu praktyczności. Wyobraź sobie tylko sytuację – wieczór, Ty i dobry film, a gdzie miejsce na popcorn? No właśnie, między innymi do tego służy ława salonowa. Można na niej postawić przekąski, napoje, gazetę czy pilot do telewizora i mieć wszystko stale pod ręką. Jakie są polskie realia mieszkaniowe – wszyscy wiemy. Często w mniejszych domach i mieszkaniach zachodzi konieczność połączenia w pokoju gościnnym kilku funkcji. Oprócz podstawowej roli często odgrywa on też rolę jadalni lub sypialni. Wtedy trzeba wygospodarować w nim miejsce na dodatkowe meble.

Podziel przestrzeń

Aby w pełni wykorzystać niedużą przestrzeń, warto jeszcze przed zakupem mebli dobrze rozplanować ich położenie. Świetnym pomysłem jest podzielenie salonu na strefy: wypoczynkową, multimedialną, a w razie potrzeby również jadalnianą. Meble wypoczynkowe możesz ustawić na przykład pod oknem. Zapewnisz sobie wtedy odpowiednią ilość światła do czytania. Na przeciwległej ścianie zamontuj telewizor, tak, aby wszyscy siedzący na kanapie mieli dobry widok. Pomiędzy strefą wypoczynkową i multimedialną postaw stolik kawowy. Stół jadalniany i krzesła najlepiej umieścić w rogu, tak aby nie zabierały zbyt dużo powierzchni. Pamiętaj, że dostęp do półek i szafek musi być swobodny, dlatego znajdź dla nich takie miejsce, w którym żaden inny mebel nie ograniczy otwierania drzwiczek.

Uważaj, aby nie zmienić pokoju dziennego w graciarnię

Aranżacja małego pokoju gościnnego jest ciężkim zadaniem. Łatwo go bowiem zagracić. Aby tego uniknąć, najlepiej wybierać wielofunkcyjne meble. Niewielki salon powinien być wyposażony tylko w te niezbędne. Koniecznie, zadbaj o to, aby zachować wystarczającą ilość miejsca do swobodnego poruszania. Pokój dzienny, w którym goście będą się o nie potykać, na pewno nie zrobi na nikim wrażenia. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe rozmieszczenie. Jak więc ustawić meble w małym pokoju gościnnym?

Jak zaaranżować przestrzeń? Kluczem jest wskazanie centralnego punktu

Punktem centralnym pokoju może być w zasadzie wszystko, co przykuwa uwagę. Nieważne czy będzie to kominek, okno z pięknym widokiem, czy ściana ozdobiona sztukaterią, tapetą lub wyróżniona spośród pozostałych innym kolorem albo ciekawą teksturą. W każdym razie aranżację i rozmieszczenie mebli należy dostosować właśnie do niego. Powinien być wyraźnie zaakcentowany, tak, aby nie było wątpliwości, że według zamierzeń miał być główną ozdobą pomieszczenia. Sztuką jest bowiem zatrzymanie uwagi patrzącego na dłużej. Jak tego dokonać?

Punkt centralny najłatwiej uwypuklić odpowiednio ustawiając meble. Jeśli zdecydujesz się na ozdobną ścianę, to złym pomysłem byłoby zasłonięcie jej meblościanką lub dużą szafą. Twoje wysiłki dekoracyjne spełzłyby na niczym. W takim wypadku najlepiej ustaw przy niej stół lub sofę, a wysokie meble postaw przy gładkiej ścianie, tak, aby wyróżniały się na jej tle. Dekoracyjną ścianę możesz dodatkowo podkreślić oświetleniem punktowym, np. ozdobnymi kinkietami. Wyjątkowy efekt zapewnią też powieszone na niej lustra odbijające dzienne światło. Dodatkowo lustra mają moc powiększania optycznego przestrzeni. Jeżeli chcesz, z kolei wyróżnić kominek, to stwórz przed nim kącik wypoczynkowy. Co więcej, nad kominkiem warto powiesić telewizor lub dodatkowe półki wiszące, na których można ustawić drobne ozdoby lub książki.

Ustawianie mebli – zacznij od tych największych

W urządzaniu wnętrz zasada jest prosta – od ogółu do szczegółu. Oznacza to, że najpierw powinieneś się skupić na ustawieniu mebli o największych gabarytach, później na mniejszych, a na końcu zająć się dekorowaniem. To oznacza, że w pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednie miejsce dla mebli wypoczynkowych. Podstawą w każdym dobrze urządzonym salonie jest wygodna sofa bądź narożnik. W małym salonie każdy centymetr kwadratowy przestrzeni jest ważny, dlatego powinieneś dopasować meble wypoczynkowe do możliwości wnętrza. W małym pomieszczeniu warto postawić na kompaktową sofę i fotel lub dwa (jeśli metraż na to pozwoli). Między nimi powinien stanąć stolik kawowy. Jeżeli jednak wolisz narożnik, to wtedy zrezygnuj z foteli na rzecz puf. Z racji ich niewielkich rozmiarów można je łatwo przesuwać. Polecamy pufy z pojemnikiem, które mogą stanowić tak potrzebne w małych pokojach miejsce do przechowywania. Zainteresowany? Znajdziesz takie w naszym sklepie.

Meble do przechowywania w małym pokoju dziennym

Toporne, przytłaczające meblościanki od dawna są reliktem przeszłości. Ich miejsce zajęły lekkie konstrukcje mebli systemowych. Nie muszą one stanowić zwartej zabudowy. Można je ustawiać w dowolnej konfiguracji. Meble powinno się jednak ustawić wzdłuż dłuższych ścian. Najlepiej, jeśli znajdą się naprzeciwko strefy wypoczynkowej, tak, aby dostęp do nich był swobodny. Na ścianie, przy której staną meble, warto wygospodarować też miejsce na telewizor. Zamiast zamkniętych witryn wybieraj przeszklone, które dodadzą wnętrzu głębi. Warto też część szafek zamienić na półki wiszące, dzięki temu pomieszczenie nabierze lekkości.