raty przez internet leasing przez internet

Jak ustawić narożnik w salonie? Pomysły na funkcjonalne i wygodne aranżacje

Narożnik to coraz częściej wybierana alternatywa dla tradycyjnej kanapy czy sofy. Doskonale dopasowuje się do problematycznych przestrzeni, a także wypełnia wnętrze i – jeśli jest taka potrzeba – praktycznie dzieli pokój dzienny na mniejsze strefy. Można go rozłożyć, dzięki czemu łatwo zamienia się w dodatkowe łóżko. Co więcej, może pomieścić wiele osób jednocześnie, dlatego sprawdzi się doskonale, gdy zechcesz zaprosić więcej gości. Jakie są inne zalety narożnika? Jak ustawić narożnik w salonie? Czy taki mebel pasuje do każdego pomieszczenia? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, w którym odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Jaki narożnik do salonu wybrać?

Wybór idealnego narożnika do salonu należy rozpocząć od określenia potrzeb, które ma spełniać. Zastanów się, czy nowy mebel ma pełnić jedynie funkcje wypoczynkowe, czy również sypialniane. Jeśli jednocześnie ma służyć jako łóżko, warto zdecydować się na dużą kanapę z dodatkowym miejscem na pościel. Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić narożnik w salonie, pamiętaj, że niezwykle istotną kwestią jest wybór jego umiejscowienia w pomieszczeniu. W małych salonach w kawalerkach i niewielkich mieszkaniach najlepiej sprawdzi się ustawienie go przy ścianie. Jeśli jesteś właścicielem przestronnego pokoju dziennego, możesz pozwolić sobie na umieszczenie go na jego środku. 

Czy kolor narożnika ma znaczenie?

Wybierając narożnik do salonu należy wziąć pod uwagę nie tylko jego rodzaj i umiejscowienie. Kolejną istotną kwestią jest kolor i obicie. Mebel przede wszystkim powinien pasować designem do pozostałego wyposażenie i dodatków znajdujących się we wnętrzu w mieszkaniu. Źle dopasowany może zepsuć nawet najlepszą aranżację. Urządzając salon od podstaw, narożnik ze względu na swoje gabaryty, powinien dyktować jego wystrój, do którego dobierzesz pozostałe meble i akcesoria. Ostatnim elementem, o którym nie możesz zapomnieć przed rozpoczęciem zakupów jest wybór właściwego koloru. Ciemny narożnik sprawdzi się właściwie w każdym wystroju. Jego dodatkowym atutem jest to, że plamy i zabrudzenia nie są widoczne. Natomiast właściwe ustawienie kanapy w stonowanym kolorze może stanowić dodatkową trudność. Z kolei jasny narożnik nie przytłoczy całego wnętrza, ale jego interesujące i niebanalne zestawienie z innymi meblami jest sporym wyzwaniem.

Materiał obiciowy powinien być trwały i umożliwić komfortowe czyszczenie powierzchni narożnika. Dzięki dostępności szerokiej gamy rozwiązań, od skóry i ekoskóry, po różnego rodzaju wykończenia materiałowe, na pewno znajdziesz model idealny dla siebie.

Jak ustawić narożnik w salonie w małym mieszkaniu?

Narożnik do salonu to praktyczne i wygodne rozwiązanie. Mimo to, niektórzy, a szczególnie właściciele małych mieszkań, nieco się go boją. Jak ustawić narożnik w salonie w małym mieszkaniu? Jeżeli jesteś właścicielem niewielkiego pokoju dziennego, postaw mebel przy oknie tak, by wystająca część znajdowała się przy krótszej ze ścian. Stawiając go w tym miejscu zapewnisz sobie dostęp do dziennego światła, np. podczas picia kawy, czytania czy oglądania telewizji. W takim pomieszczeniu narożnik jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że łatwo dopasujesz do niego stolik kawowy tak, by nie przeszkadzał, nie zawadzał podczas przechodzenia. 

Ustawienie narożnika w salonie z aneksem kuchennym

Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie coraz częściej spotykane w nowoczesnym budownictwie. W takiej sytuacji ustawienie narożnika na środku pomieszczenia jest świetnym sposobem na rozdzielenie dwóch stref – kuchennej i wypoczynkowej. Wówczas powinien stać tyłem do aneksu. Innym pomysłem na umieszczenie go w takiej przestrzeni jest ustawienie go pod ścianą, bokiem do aneksu. Dużym plusem jest to, że dzięki takiej aranżacji zyskasz sporo pustej przestrzeni pośrodku pokoju. 

Jak ustawić narożnik w dużym salonie 

Mogłoby się wydawać, że ustawienie sporego mebla w dużym pomieszczeniu nie stanowi wyzwania. Nic bardziej mylnego! Jak ustawić narożnik w salonie o dużej powierzchni? Aranżując przestronne pomieszczenie należy pamiętać o kilku zasadach, by osiągnąć sukces. Umieszczenie pojedynczego mebla wypoczynkowego na środku pustej przestrzeni może nie być najlepszym pomysłem. Pomieszczenie może wydawać się wówczas puste i niedokończone. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie dużego narożnika, będącego częścią kompletu wypoczynkowego, wyposażonego dodatkowo w wygodne pufy lub fotele. Stolik kawowy znajduje się wtedy w centralnej części zestawu, a naprzeciwko kanapy można postawić dodatkowe, mniejsze siedziska. Dzięki takiemu rozwiązaniu podejmowanie gości będzie proste i wygodne. Dobrym pomysłem w przypadku urządzania dużego pomieszczenia jest ustawienie kompletu wypoczynkowego na środku pokoju. Wówczas podzieli go na mniejsze strefy. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy oprócz stolika kawowego masz w salonie także duży stół do spożywania posiłków. 

Najważniejsze zasady aranżacji salonu z narożnikiem

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak ustawić narożnik w salonie, warto przemyśleć całą koncepcję urządzenia tego pomieszczenia. Tak duży mebel będzie stanowił centralny punkt w pomieszczeniu, ale nie powinien go przytłaczać. Jakie inne meble znajdą się w pokoju? Chcesz postawić na dużą liczbę dodatków i akcesoriów, czy raczej zdecydujesz się na bardziej minimalistyczną aranżację? Narożniki są dziś jednymi z najchętniej wykorzystywanych mebli wypoczynkowych. Przede wszystkim pięknie się prezentują, są wygodne i pozwalają funkcjonalnie zorganizować przestrzeń. Ponadto znakomicie sprawdzają się we wszystkich wnętrzach – dużych, małych, nowoczesnych i klasycznych. Ich duża popularność sprawiła, że obecnie są dostępne na rynku w setkach wariantów. Decydując się na narożnik w salonie musisz zacząć od określenia jego funkcji, dopasowania go do stylu pomieszczenia i decyzji, w jakim miejscu w pomieszczeniu go ustawisz.